Iepirkšanās internetā: ērti un izdevīgi, bet vai droši?

 

peldkostīmi internetāMūsdienās pirkumu veikšana internetā vairs nav nekas neparasts – arvien vairāk cilvēku to vērtē kā labu iespēju iegādāties visu nepieciešamo. Un ne velti – ņemot vērā, cik daudz laika tiek pavadīts internetā, arī iepirkšanās tur kļūst par normālu ikdienas parādību.

Ērtības

Pirmkārt, tas ir ērti – pirkumu var veikt jebkurā izdevīgā laikā, pat agri no rīta un vēlu vakaros. Tas arī nozīmē, ka nav jātērē laiks ierasto tirdzniecības vietu garajās rindās. Salīdzinoši ērti ir arī piegādes nosacījumi – visbiežāk interneta veikals nodrošina vairākus piegādes variantus, lai pircējs varētu izvēlēties sev piemērotāko. Ja pirkums veikts kādā no Latvijā strādājošiem interneta veikaliem, preci vari saņemt dažu dienu vai pat stundu laikā. Savukārt, ja pasūtījums ceļos no ārzemju interneta veikala, nāksies pagaidīt mazliet ilgāk.

Izdevīgas cenas

Vēl viena būtiska interneta veikala priekšrocība – tajā pieejami izdevīgāki cenu piedāvājumi. Kā tas iespējams? Visbiežāk tas saistīts ar to, ka interneta veikala uzturēšanas izmaksas ir daudz zemākas – tajā parasti ir mazāk darbinieku, nekā ierastajos veikalos un arī telpu uzturēšana ir daudz lētāka. Līdz ar to precēm nav nepieciešams likt tik lielu uzcenojumu.

Daudzveidīgs piedāvājums

Vērā ņemams ir arī fakts, ka interneta veikali spēj nodrošināt ļoti plašu preču klāstu – tur nopērkams praktiski viss. Turklāt interesējošo preci atrast ir daudz vieglāk, jo vairs nav jāapmeklē neskaitāmi veikali un jāapskata daudzi plaukti – atliek tikai ievadīt meklētājā atbilstošo atslēgas vārdu, piemēram, peldkostīmi internetā, lai pēc pāris sekundēm jau varētu aplūkot visu daudzveidīgo piedāvājumu vienkopus.

Mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas novērtē gan pircēji, gan arī pārdevēji, taču zināms, ka, iepērkoties internetā, jāņem vērā vēl kāds aspekts – drošības jautājums.

Iespējamie riski

Veicot pasūtījumu kādā no interneta veikaliem, jārēķinās ar vairākām iespējamām problēmām. Piemēram, prece neatbilst vietnē minētajam aprakstam, norādītajiem fotoattēliem vai izmēram. Vēl daži riski, ar ko jārēķinās – iegādātā zīmola prece var izrādīties viltojums. Tāpat var neapmierināt arī preces kvalitāte vai piegādes laiks – sevišķi tas attiecas uz preču sūtīšanu no ārzemju veikaliem. Jārēķinās, ka sūtījuma piegāde var aizkavēties ne tikai interneta veikala vainas dēļ, bet arī muitas pārbaužu vai kādu citu apstākļu dēļ.

Jāatceras – lai arī uz preču iegādi internetā attiecas distances līgums, kas nosaka, ka preci var atgriezt atpakaļ pārdevējam 14 dienu laikā, tomēr praksē ne vienmēr tas ir tik vienkārši izdarāms – piemēram, ja piegāde ir aizkavējusies. Jārēķinās arī, ka visas ar preces atgriešanu saistītās izmaksas sedz pircējs, tādēļ var gadīties, ka tas vairs nav nemaz tik izdevīgi.

Un vēl kas – lai arī interneta veikali parasti gādā par pircēja ērtībām, nodrošinot ērtus apmaksas un piegādes nosacījumus, reizēm var gadīties aizķeršanās arī ar šo. Ar šādu scenāriju gan parasti jārēķinās tiem, kuri plāno izmantot ārzemju veikalu pakalpojumus – piemēram,  ne visas iepirkšanās platformas veic piegādi uz Latviju, tādēļ var nākties izmantot starpnieku pakalpojumus vai meklēt alternatīvas.

Ko darīt?

Lai arī iespējamie riski ir daudz un dažādi, tomēr tam nevajadzētu atturēt no pirkumu veikšanas internetā. Turpinājumā daži ieteikumi, kas palīdzēs izvairīties no daudziem nevajadzīgiem pārsteigumiem –

  • Iepērcies pie labi zināma pārdevēja – visdrošāk iepirkties uzticamā interneta veikalā. Ja šajā veikalā iepērcies pirmo reizi, noteikti iepazīsties ar citu pircēju atsauksmēm;
  • Ja plāno iegādāties apģērbu, rūpīgi izpēti interneta veikalā pieejamo izmēru tabulu. Neskaidrību gadījumā sazinies ar interneta veikala personālu;
  • Iepazīsties ar preces piegādes nosacījumiem – plānoto piegādes laiku un izmaksām;
  • Pievērs uzmanību preču aprakstiem, lai nepalaistu garām kādu būtisku sīkumu;
  • Iepazīsties ar visiem garantijas nosacījumiem un pārliecinies, ka tie ir skaidri saprotami;
  • Pirms pasūtījuma nosūtīšanas vēlreiz pārbaudi vai visa pievienotā informācija ir pareiza un korekta;
  • Izlasi, kādi ir veikala noteiktie preces atgriešanas nosacījumi, lai vajadzības gadījumā zinātu, kā rīkoties

Iepirkšanās internetā – ērtības un izdevīgums ikvienam. Taču, lai pirkums sagādātu tikai prieku, esi uzmanīgs un nepieciešamības gadījumā izmanto savas pircēja tiesības.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *